Wizytówka Google - Jak ją stworzyć i dodać firmę do Google Maps

15 minut czytania

W tym artykule pokażemy Ci, jak dodać firmę do Google Moja Firma. Powiemy też o tym, czy warto pozycjonować się w mapach i po krótce, co wpływa na pozycje wizytówki. Oprócz szczegółowego omówienia całego procesu, który pokazuje, jak stworzyć wizytówkę Google powiemy też o tym, co warto realizować, aby po założeniu wizytówki zaczęła ona przynosić zysk. Cały proces dodawania firmy do Mapy Google jest również przedstawiony w formie infografiki. Zapraszamy do lektury!

Zapisz się do newslettera!

Z tego artykułu dowiesz się:

Coraz częściej robimy zakupy w Internecie, nawiązujemy kontakty, chociażby z dystrybutorami, szukamy rekomendacji (produktów, usług) lub też siedziby danej firmy. Badania dowodzą, że przez Internet robi zakupy i nawiązuje współpracę już ponad połowa Polaków, a ich liczba stale rośnie.

Głównym tego powodem jest wygoda zamawiania oraz szybki dostęp do porównania cen i ofert np. dwóch producentów paneli podłogowych i przejrzeniu ich opinii w Internecie. Producenci, dystrybutorzy i usługodawcy mają bardzo duże spektrum możliwości związanych z reklamą w Internecie. Znacznie ułatwia to proces pozyskania klienta, ale ważna jest również opinia, którą możemy znaleźć na przykład w wizytówce Google. Czym są wizytówki, jaką pełnią rolę dla firm, jakie korzyści mogą przynieść i przede wszystkim jak dodać wizytówkę w Google? Zobaczmy...

Czym jest wizytówka Google?

Wizytówka w Mapach Google to nic innego, jak szczegółowa informacja o naszej firmie wraz z opiniami użytkowników, którzy mieli okazję skorzystać z oferty firmy. Wizytówka firmy w Google Maps w swojej podstawowej formie zawiera dane NAP (name, address, phone). Możesz ją również urozmaicić - dodać opis, kategorię, stronę www, obszar działania, godziny otwarcia, zdjęcia z wnętrza, wpisy i wiele więcej szczegółowych informacji. Ostatnio Google wprowadziło również możliwość obserwowania wizytówek, krótkie nazwy czy też możliwość dodania przycisku ,,Poproś o wycenę” do wizytówki firmy w Google. Oznacza to, że każda z obserwujących osób będzie otrzymywać powiadomienia o Twojej firmie w Mapach na karcie „Dla Ciebie”, możemy wygenerować unikalny link do wizytówki firmy w Google lub też otrzymywać zapytania od użytkowników prosto z wizytówki.

W tym momencie można łatwo wywnioskować, że w wizytówkach drzemie ogromny potencjał, którego wiele firm nie wykorzystuje, ponieważ zupełnie nie wiedzą, jak stworzyć wizytówkę firmy w Google oraz jak nią później zarządzać, aby czerpać możliwie najwięcej korzyści dla firmy.

Czy dodanie firmy do google maps jest darmowe?

Aktualnie jest to darmowa wizytówka firmy w Google, za którą nie są pobierane żadne opłaty. Jest wiele spekulacji na temat tego, czy i jeśli tak to, kiedy Google wdroży opłaty za wizytówki i na jakiej zasadzie będzie działał system, ale w chwili obecnej i aktualnych informacjach jest to temat bardzo odległy. Można śmiało powiedzieć, że dodanie firmy do Google Maps jest darmowe i będzie jeszcze przez bardzo długi czas, co jeszcze bardziej zachęca do tego, aby dodać firmę do Google.


Rozbudowana wizytówka firmy Kampanie SEO w panelu Google Moja Firma.

Jak dodać firmę do Google Maps?

Dodanie firmy do Google Maps jest bardzo proste, wręcz banalne. Zaloguj się tutaj: https://www.google.com/intl/pl_pl/business/, aby dodać swoją firmę i rozpocznij proces tworzenia.

Na początku musimy wybrać dla niej nazwę wyświetlaną w wizytówce Google Moja Firma. Tytuł powinien zawierać przede wszystkim nazwę prowadzonego biznesu, nie zawierać słów z miastami oraz dużej ilości fraz - spamu. Po utworzeniu wizytówki w Google, jesteś jej właścicielem, a nazwę możesz zmienić w każdym momencie w panelu Google My Business.

Ciekawostka - przy dodawaniu firmy może się okazać, że widnieje już ona w Mapach Google. Dzieje się tak, ponieważ mogła zostać dodana przez innego użytkownika lub przez Google dzięki danym z CEIDG(Centralna ewidencja i informacja o działalności gospodarczej). W takim przypadku wystarczy ją tylko zweryfikować.

Poniżej przedstawiamy krok po kroku, jak stworzyć wizytówkę i dodać firmę do Google Maps wraz z całym procesem przedstawionym w formie infografiki.


Jak wygląda proces dodawania firmy do Mapy Google.

Zobacz jak to zrobić - Zaczynamy!

1. Podaj nazwę firmy

Dodając firmę, na samym początku musimy wpisać nazwę, która będzie wyświetlana osób trafiającym na wizytówkę. Nazwa nie powinna zawierać w sobie między innymi emoji oraz słów kluczowych.


Google Moja Firma - podaj nazwę firmy.

2. Zaznacz, czy chcesz wyświetlać lokalizację firmy

Kolejnym krokiem będzie zaznaczenie, że chcesz, aby klienci mogli zobaczyć w wizytówce adres Twojej firmy i mieli możliwość kliknięcia “wyznacz trasę”. Jeśli Twój model biznesowy wymaga jeżdżenia do klientów i nie obsługujesz ich w siedzibie swojej firmy zaznacz “Nie”.

Jeśli wybrałeś “Nie”, przejdź do punktu 5.


Google Moja Firma - zaznacz czy chcesz wyświetlać lokalizację.

3. Wpisz adres siedziby firmy, który będzie się wyświetlał w wizytówce Google

Następną operacją, którą musimy wykonać jest dodanie lokalizacji firmy. Na podany adres przyjdzie również kod weryfikacyjny, aby zweryfikować firmę i prawo do własności jej wizytówki w Google. W przypadku niedokładnego adresu będzie wymagane ręczne ustawienie znacznika na mapie.


Google Moja Firma - podaj adres firmy.

4. Zaznacz, że obsługujesz/lub nie klientów w siedzibie firmy

Następnie pojawia się pytanie, czy świadczymy usługi również poza lokalizacją. Dla restauracji, gabinetów itp. zaznaczamy “Nie, nie chcę jej wyświetlać”. Dla działalności usługowej, która działa na określonym obszarze należy zaznaczyć “Tak, obsługuję klientów poza moją lokalizacją”.


Google Moja Firma - zaznacz że obsługujesz lub nie klientów w siedzibie.

5. Dodaj obszar działania

Jeśli w powyższym punkcie zaznaczyłeś “nie, nie chcę jej wyświetlać”, przejdź do punktu nr 6.

Tutaj musimy wybrać obszar działania, na jakim świadczymy swoje usługi. Mogą to być miasta, gminy, powiaty, województwa lub kraje.


Google Moja Firma - dodaj obszary, które obsługujesz.

6. Wybierz kategorię główną

Teraz musimy dokonać analizy konkurencji w poszukiwaniu głównej frazy do kategorii. W tym przypadku wpisujemy w wyszukiwarce interesujące nas słowo, np. pozycjonowanie stron + miasto, sprawdzamy top 20 wyników i określamy częstotliwość każdej kategorii.

Na kategorię główną wybieramy tą, która w top 20 ma najwięcej konkurentów.

Więcej o researchu kategorii dowiesz się w artykule o tym, jak pozycjonować wizytówkę Google.


Google Moja Firma - wybierz kategorię główną.

7. Podaj numer telefonu i adres strony www

Tutaj oczywiście musimy podać prawidłowy numer telefonu, który będzie widniał w wizytówce oraz adres strony WWW. Jeśli nie mamy strony internetowej zaznaczamy “utwórz bezpłatnie witrynę na podstawie podanych przeze mnie informacji”. Ta opcja od razu utworzy nam stronę internetową tzw. business site, którą będziemy mogli później skonfigurować i uzupełnić.


Google Moja Firma - podaj numer telefonu i adres strony www.

8. Wprowadź dane

Pomiń ten krok, jeśli w punkcie 2 zaznaczyłeś “Tak”.

W przypadku wybrania w punkcie drugim, że nie chcemy wyświetlać naszej lokalizacji w mapach, musimy teraz wpisać adres, na który Google wyśle kod weryfikacyjny.


Google Moja Firma - podaj adres, na który przyjdzie kod weryfikacyjny.

9. Wyślij kod weryfikacyjny

Przedostatnim etapem jest wysłanie kodu weryfikacyjnego na nasz adres.
Weryfikacja jest bardzo ważna, ponieważ bez niej wizytówka po prostu nie będzie się wyświetlać w Mapach Google.

Weryfikację możesz przeprowadzić na trzy sposoby:

  • List z kodem weryfikacyjnym na wskazany adres (czas oczekiwania na list to około 2 tygodnie),
  • Telefon robota Google z kodem,
  • Sms z kodem.

O ile ta pierwsza forma weryfikacji występuje zawsze, to niestety dwie następne często są niedostępne.


Google Moja Firma - wybierz sposób weryfikacji wizytówki.

10. Zweryfikuj wizytówkę

Po uzupełnieniu wszystkich wyżej wymienionych informacji zostaje nam ostatni etap, czyli musimy zweryfikować firmę. Następnie możesz przejść dalej i uzupełnić profil - dodawać zdjęcia, wpisy, strony itd.Wpisz kod weryfikacyjny od Google.


Po wpisaniu kodu weryfikacyjnego firma powinna pojawić się na mapie do 24h, ale zazwyczaj dzieje się to w przeciągu kilku godzin. Od tej chwili wizytówka w Google będzie pokazywała naszym odbiorcom bardzo cenne informacje np. numer telefonu czy opinie. Dodatkowo osoba nieznająca okolicy zbyt dobrze, może skorzystać z opcji “street view” - "wirtualny spacer", co ułatwi jej dotarcie w odpowiednie miejsce. Co więcej, użytkownicy będą mogli zadawać pytania, na które my jako specjaliści udzielimy odpowiedzi.
Jeżeli w dalszym ciągu założenie profilu sprawia Ci problem, idealnym rozwiązaniem będzie powierzenie stworzenia i prowadzenia wizytówki w Google specjalistom. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą naszej firmy: oferta i cennik na pozycjonowanie lokalne w Mapach Google.

Systematyczne prowadzenie - czy warto?

Odpowiemy od razu, że tak! Dlaczego? Z prostych przyczyn, zwiększamy widoczność firmy oraz świadczonych przez nią usług. Im więcej osób się o nas dowie, tym większa szansa na zainteresowanie ich jej ofertą, sprzedaż oferowanych usług lub produktów, kontakt i pozyskanie nowych klientów. Dobrze sprawdzają się również aktualne zdjęcia z wykonywanych prac.


Wzrost efektów z wizytówki dzięki systematycznemu prowadzeniu.

Samo utworzenie wizytówki firmy może nas uplasować na dalekiej pozycji na wartościowe słowo kluczowe dla prowadzonego biznesu, podczas gdy najkorzystniejsze dla nas jest top 3. Od tego momentu ważne jest jej systematyczne prowadzenie. Proces ten jest bardzo czasochłonny oraz wymaga dużego doświadczenia w pozycjonowaniu. Tutaj z pomocą może przyjść Ci nasz artykuł o tym, jak realizować skuteczne pozycjonowanie wizytówki Google w Mapach Google.

Dla kogo pozycjonowanie w Mapach Google?

Aby się tego dowiedzieć, należy przede wszystkim sprawdzić, czy na wyszukiwane przez użytkowników i wartościowe dla nas słowa kluczowe wyświetla się nasza konkurencja.

Poniżej pokażemy jak to zrobić.

Na początku musisz wykonać research słów kluczowych, które będą odpowiadać na zapytania użytkowników ofertą/produktem/informacją na stronie. Jeśli nie wiesz, jak przeprowadzić skuteczny research słów kluczowych zapraszamy na poświęcony temu artykuł Jak dobrać słowa kluczowe. Kolejnym krokiem jest wpisanie najważniejszych dla nas i najczęściej wyszukiwanych słów kluczowych w wyszukiwarkę i sprawdzenie, czy wyświetlają się na nie Mapy Google. Mogą to być frazy ogólne (usługa/produkt) lub sprecyzowane na lokalizację (usługa/produkt + miasto).

Jeśli wyświetlają się Mapy a w nich konkurencja to znak, że powinniśmy rozpocząć optymalizację i pozycjonowanie naszej wizytówki w Google.


Wyniki w mapach na słowo kluczowe ,,pozycjonowanie stron’’.

Co wpływa na pozycję w Mapach Google?

Są trzy główne czynniki, które określają pozycję wizytówki w Google i są to: trafność, odległość i rozpoznawalność.

  • Trafność - określa ona to, jak dokładnie pasuje wizytówka naszej firmy w Google do wyszukiwanego hasła.
  • Odległość - jest to proste, że wpisując hasło ,,restauracja’’ wyszukiwarka podpowie nam możliwie najbliższe pasujące wyniki, ale dodając do powyższej frazy jeszcze nazwę miasta, ranking może zmienić się diametralnie.
  • Rozpoznawalność - jak bardzo znana jest dana firma.

Google (jak zwykle) bardzo ogólnie podchodzi do sprawy i nie przedstawia szczegółowych informacji, co i jak może bardziej lub mniej wpłynąć na pozycję w Google Maps. Poniżej przedstawiamy w kilku punktach, co warto robić, aby zwiększyć pozycję i widoczność naszego biznesu.

Podstawowe dane

Przede wszystkim musimy zadbać o uzupełnienie możliwych informacji w 100% (NAP, opis, , godziny otwarcia, zdjęcia).

Kategoria główna

Jest ona bardzo ważna. W tym wypadku musimy przeanalizować naszą konkurencję w poszukiwaniu najpopularniejszej kategorii.


Kategoria główna firmy w wizytówce.

Optymalna strona WWW

Jeśli strona www, do której kieruje nasza wizytówka, będzie dobrze zoptymalizowana pod dane słowo kluczowe to i ona znacznie zwiększy swoją pozycję w rankingu wyników z Map Google.

Opinie

O ile jesteśmy w stanie, z nakładem finansowym i pomocą agencji zewnętrznej, dodać kolejną podstronę z cennikiem lub referencjami, to kwestia opinii nie jest już taka prosta. Przede wszystkim na opinie nie mamy wpływu (a raczej nie powinniśmy nimi manipulować) i to, czy ktoś doda nam ocenę 1-5 zależy np. od jakości wykonanej usługi, kontaktu, czasu realizacji i wielu innych czynników.
Badania, które przeprowadziła firma Bright Local dowodzą, że jeśli Twoja firma ma pozytywne opinie, to masz 17% więcej szansy na to, że potencjalny Klient się z Tobą skontaktuje.

Super! Ale co to są te pozytywne opinie?

Najprostszym przykładem będzie poniższa ilustracja. Przypuśćmy, że szukamy powyższego producenta paneli podłogowych i mamy do wyboru dwóch producentów w okolicy - Jak myślisz, która firma będzie wybierana częściej?

Mówi się, że pozytywne opinie zaczynają się od 5,0 i kończą na 4,0. Poniżej oceny 3,9 nasza oferta może się wydawać dla potencjalnego klienta np. nie warta ceny, wiązać się z długim czasem oczekiwania lub problematycznym kontaktem. Potencjalny klient raczej zastanowiłby się bardziej nad kontaktem z tą drugą firmą, nawet gdyby oferowała nieco droższe panele.

Jeśli już prosimy klienta o to, aby w następstwie dobrze wykonanej przez nas usługi zdecydował się dodać opinię, to niech ona wygląda jak najbardziej naturalnie, dobrze aby była rozbudowana i jeśli to możliwe wzbogacona o unikalne zdjęcia.


Porównanie opinii dwóch różnych firm.


Wyświetlenia i kliknięcia wpisu.

Systematyczne wpisy

Systematycznie prowadzone wpisy w wizytówce, które dodatkowo są optymalne, potrafią zwiększyć nie tylko widoczność wizytówki, ale też bezpośrednie wejścia właśnie z nich. Warto jest więc je publikować w taki sposób, aby informowały klientów np. o naszych usługach czy wydarzeniach, ale również zachęcały ich do skorzystania z oferty.

Obszar działania

Jest bardzo ważny dla firm, które świadczą swoje usługi na danym obszarze. Da nam to możliwość konkurowania z firmami w innej lokalizacji, w której nie posiadamy siedziby firmy.

Atrybuty

Warto je dodawać, ponieważ pojawiają się w podsumowaniu wizytówki w zakładce “informacje”. Możemy poinformować np. że jest to miejsce dla rodzin, firma oferuje dostęp do toalety, posiada bar na miejscu itd...

Usługi

Nie są one widoczne dla użytkowników komputerów stacjonarnych i laptopów, ale dla użytkowników mobilnych tworzą dodatkową zakładkę w wizytówce - warto ją mieć!

Podsumowując, stworzenie wizytówki swojej firmy w Google jest prostym i szybkim procesem, ale to dopiero początek całej drogi mającej na celu jej wypozycjonowanie na wysokie pozycje w wynikach wyszukiwania w mapach. W tym czasie musimy wykonać wiele różnych czynności, które pomogą nam zwiększyć pozycję wizytówki w Google Maps, a w efekcie przejścia na stronę i zwiększenie sprzedaży.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jak wypozycjonować wizytówkę Google, zapraszamy na dedykowany artykuł pt. 9 skutecznych sposobów na to, jak pozycjonować wizytówkę Google w Mapach Google.

Z łatwością nawiązuje relacje oraz proponuje najbardziej efektywne i optymalne działania prowadzonym przez siebie klientom. Codziennie od ponad roku zagłębia się w tajniki Google Maps i stale analizuje wyniki, na podstawie których planuje działania zwiększające sprzedaż. Posiada odznakę lokalnego przewodnika i jest twórcą fanpage Top 1 w Mapach, na którym dzieli się swoimi doświadczeniami z Mapami Google.

(5/5), głosów: 28
Ocena strony:
1 komentarz
Antekwiatek
2019-06-18, 15:02
Super. Bardzo dobra dawka przydatnych informacji. Polecam.
Szanowni Państwo, nasz serwis stosuje pliki cookies. Możecie określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w przeglądarce. Więcej.