Jak przyspieszyć stronę internetową

20 minut czytania

Szybkość strony internetowej ma ogromne znaczenie. Żyjemy w czasach, w których każdy się spieszy i oczekuje szybkich rezultatów. Wydajny serwis to wiele korzyści m.in. poprawa pozycji w wynikach wyszukiwania, poprawa zadowolenia użytkowników, wzrost ruchu, konwersji itd. Warto zatem zoptymalizować naszą witrynę i dostosować ją do wymagań wyszukiwarki Google oraz użytkowników. W tym artykule dowiesz się, jak to zrobić.

Zapisz się do newslettera!

Korzyści i zalety szybkich stron

Im szybciej tym lepiej. Poniżej znajduje się lista największych zalet płynących z przyspieszenia strony:

 • Czynnik rankingowy - Nietrudno zauważyć, że szybkość ładowania strony to jeden z wielu czynników rankingowych, który wpływa na jej pozycje. Szybsze wczytywanie się strony to większe zadowolenie użytkowników i większa szansa na poprawę pozycji w wynikach wyszukiwania.
 • Poprawa Quality Score - Kolejną zaletą jest poprawa jakości, która występuje w kampaniach Google Ads. Mowa o jakości strony docelowej. Im lepszy wynik jakości, tym większe szanse na to, aby nasza reklama była nad konkurencją oraz kosztowała mniej.
 • Zmniejszenie współczynnika odrzuceń - Co tu dużo mówić, jeżeli strona wczytuje się zbyt powoli, to będzie generować odrzucenia. Użytkownik jeszcze nie zobaczy strony, a już z niej wyjdzie i z pewnością skorzysta z oferty konkurencji, która szanuje jego czas serwując mu zoptymalizowaną stronę internetową.
 • Poprawa konwersji - Oczywistym jest, że im szybciej użytkownik otrzyma informacje, tym większa jest szansa na to, że dokona konwersji. Dotyczy to każdego kanału (ruch organiczny, reklamy, social media, itd.).
 • Zadowolenie użytkowników - Jest bardzo istotne. Każdy chce aby strona, którą odwiedza ładowała się jak najszybciej. Warto zatem zrobić dobre wrażenie i zaskoczyć użytkowników szybkością i płynnością naszej strony internetowej.
 • Poprawa indeksacji strony przez roboty - Roboty Google lepiej crawlują i indeksują szybsze strony. Warto wspomnieć, że roboty mogą pominąć witryny, które sporo ważą, tym samym opóźniając ich znalezienie się w indeksie. (Więcej o indeksacji przeczytasz w artykule: Czym jest Crawl Budget i dlaczego ma taki wpływ na SEO?

Test szybkości strony internetowej

Zanim jednak opowiem jak przyspieszyć stronę, omówię pokrótce narzędzia, dzięki którym możemy przeanalizować jej szybkość i uzyskać listę elementów wpływających na długi czas wczytywania serwisu. Wspomniane poniżej narzędzia są darmowe.

Google PageSpeed Insights

Jak sama nazwa wskazuje jest to googlowskie narzędzie analizujące szybkość strony internetowej. Google PageSpeed Insights pozwala w łatwy i szybki sposób przeanalizować każdą stronę, określając przy tym jej wydajność zarówno na komputerach, jak i smartfonach.

W celu przeprowadzenia testu szybkości naszej strony internetowej, wprowadzamy jej adres URL i klikamy przycisk analizuj. W wyniku wykonanego testu, naszym oczom ukazuje się raport z przydatnymi informacjami. Istotną sekcją w raporcie jest lista elementów niekorzystnie wpływających na szybkie działanie naszej strony oraz zalecane rozwiązania.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o tym narzędziu, co dokładnie przedstawia raport, jak wygląda punktacja oraz jak można poprawić poszczególne elementy, to odsyłam do książki SEO Playbook Sławka Czajkowskiego, na kartach której miałem przyjemność szczegółowo opisać to narzędzie.


Test szybkości strony w Google PageSpeed Insights

GTmetrix

Kolejnym narzędziem za pomocą, którego możemy przetestować działanie naszej strony jest GTmetrix. Wyróżnia się tym, że w raporcie analizowana witryna otrzymuje dwie noty za prędkość wczytywania. Pierwsza określana jest na podstawie wytycznych googlowskich, a druga na podstawie wytycznych Yahoo. W efekcie otrzymujemy spersonalizowane wytyczne dla naszej strony oraz możemy przeanalizować wczytywane zasoby.

Warto również wspomnieć, że test odbywa się z serwera w Kanadzie, więc odległość jaka dzieli go z serwerem naszej strony, wpłynie na dłuższy czas wczytania wszystkich zasobów.


Test w narzędziu GTmetrix

Pingdom Website Speed Test

Narzędzie Pingdom, poza listą wytycznych i elementów wpływających na czas ładowania strony, umożliwia wybór lokalizacji serwera, z którego ma zostać wykonany test. Oczywistym jest, że powinniśmy wybrać najbliższy względem naszego hostingu lub powinniśmy kierować się lokalizacją potencjalnych użytkowników strony.

W raporcie zauważyć możemy procentowy podział na typ i wagę wczytywanych zasobów, a także ilość zasobów z podziałem na ich rodzaj, np. zdjęcia, skrypty, HTML, CSS, czcionki. Również i tu mamy wykres z listą żądanych zasobów, podobny do tego z narzędzia GTmetrix.


Analiza szybkości w narzędziu Pingdom Website Speed Test

Light House

To również narzędzie googlowskie, którym wykonamy audyt strony internetowej. Warto na wstępie wspomnieć, że GPSI podczas analizy w dużej mierze korzysta właśnie z silnika Light House. Test możemy wykonać w prosty sposób. Wystarczy, że otworzymy narzędzia dla programistów w przeglądarce Chrome (w tak zwanym devtoolsie) i przejdziemy do zakładki audyt. Alternatywnym rozwiązaniem jest instalacja wtyczki LightHouse w przeglądarce.

Audyt podzielony jest na 5 segmentów. Każdy z nich zawiera spersonalizowane wytyczne oraz osobną ocenę w skali od 0 do 100.

Jeżeli chcesz poznać lepiej narzędzia DevTools i przy tym audyt LightHouse, możliwość sprawdzenia protokołu HTTP/2, o którym opowiadam poniżej i wiele więcej, to odsyłam do artykułu: Analiza strony internetowej narzędziem DevTools.


Test wydajności serwisu w LightHouse

Google Analytics

Jeżeli mamy wdrożony tag śledzący w kodzie strony, to możemy przeanalizować szybkość wczytywania odwiedzanych stron. Aby to zrobić, należy przejść do zakładki Zachowanie -> Szybkość witryny, gdzie zobaczyć możemy np. czas wczytywania poszczególnych stron czy wytyczne z narzędzia Google PageSpeed Insights dla każdej z nich.


Szybkość strony w Google Analytics

Elementy wpływające na szybkość strony

Teraz konkrety, czyli jak przyspieszyć stronę internetową. Poniżej znajdują się najbardziej istotne elementy wpływające na wydajność serwisu i czas wczytywania witryny. Część z nich jest powiązana z serwerem i sposobem transmisji zasobów, a pozostałe z SEO, czyli optymalizacją strony www. Przy każdym elemencie znajduje się definicja oraz opis jak można go poprawić.

Kompresja Gzip, Deflate lub Brotli

To metody kompresujące bezstratnie pliki naszej strony, które wykonywane są po stronie serwera. W rezultacie do naszej przeglądarki trafiają mniejsze zasoby, co skraca czas załadowania strony internetowej. Skuteczność kompresowania metodą Gzip i Deflate jest bardzo podobna, natomiast w przypadku zastosowania kompresji Brotli możemy liczyć na około 20% lepszą kompresję.

Jakie pliki kompresować? Ogólnie najwięcej uzyskamy kompresując pliki tekstowe m.in. HTML, CSS, JavaScript, XML, czcionki, gdzie ich objętość możemy zredukować nawet o 70-80%. Nie powinniśmy kompresować już wcześniej skompresowanych plików oraz powinniśmy pominąć zdjęcia.

Jak włączyć kompresję? Można zrobić to odgórnie na serwerze. Można również wkleić odpowiedni kod w pliku .htaccess, który jest zlokalizowany w głównym katalogu z plikami strony na serwerze. Jeżeli Twoja strona oparta jest o silnik WordPress, można włączyć kompresję plików instalując wtyczkę WP Fastest Cache. Wystarczy, że zaznaczysz odpowiedni checkbox przy jej konfiguracji.


Ustawienia wtyczki WP Fastest Cache

Włączenie metody Gzip w pliku .htaccess

mod_gzip_on Yes
mod_gzip_dechunk Yes
mod_gzip_item_include file .(html?|txt|css|js|php|pl)$
mod_gzip_item_include handler ^cgi-script$
mod_gzip_item_include mime ^text/.*
mod_gzip_item_include mime ^application/x-javascript.*
mod_gzip_item_exclude mime ^image/.*
mod_gzip_item_exclude rspheader ^Content-Encoding:.*gzip.*

Włączenie metody Deflate w pliku .htaccess

SetOutputFilter DEFLATE
AddOutputFilterByType DEFLATE text/plain
AddOutputFilterByType DEFLATE text/javascript
AddOutputFilterByType DEFLATE text/html
AddOutputFilterByType DEFLATE text/xml
AddOutputFilterByType DEFLATE text/css
AddOutputFilterByType DEFLATE text/vtt
AddOutputFilterByType DEFLATE text/x-component
AddOutputFilterByType DEFLATE application/xml
AddOutputFilterByType DEFLATE application/xhtml+xml
AddOutputFilterByType DEFLATE application/rss+xml
AddOutputFilterByType DEFLATE application/js
AddOutputFilterByType DEFLATE application/javascript
AddOutputFilterByType DEFLATE application/x-javascript
AddOutputFilterByType DEFLATE application/x-httpd-php
AddOutputFilterByType DEFLATE application/x-httpd-fastphp
AddOutputFilterByType DEFLATE application/atom+xml
AddOutputFilterByType DEFLATE application/json
AddOutputFilterByType DEFLATE application/ld+json
AddOutputFilterByType DEFLATE application/vnd.ms-fontobject
AddOutputFilterByType DEFLATE application/x-font-ttf
AddOutputFilterByType DEFLATE application/x-web-app-manifest+json
AddOutputFilterByType DEFLATE font/opentype
AddOutputFilterByType DEFLATE image/svg+xml
AddOutputFilterByType DEFLATE image/x-icon

# Exception: Images
SetEnvIfNoCase REQUEST_URI \.(?:gif|jpg|jpeg|png)$ no-gzip dont-vary

# Drop problematic browsers
BrowserMatch ^Mozilla/4 gzip-only-text/html
BrowserMatch ^Mozilla/4\.0[678] no-gzip
BrowserMatch \bMSI[E] !no-gzip !gzip-only-text/html

Włączenie metody Brotli umożliwia np: usługa CloudFlare w sieci CDN, o której będzie później.

Po dokonanych zmianach przetestuj stronę w wymienionych wcześniej narzędziach i sprawdź rezultat.

Wersja PHP

Jeżeli nasza strona, czyli np: WordPress, PrestaShop, Joomla oparta jest o język PHP, to wersja interpretera PHP na serwerze jest bardzo istotna dla szybkości i wydajności strony. Jak to działa? Zanim serwer prześle pliki naszej strony do przeglądarki użytkownika musi zostać przetworzony na nim kod PHP.


Ilość wykonywanych zapytań na sekundę
źródło: https://kinsta.com/blog/php-benchmarks/

Im nowsza wersja PHP tym wydajność przetwarzania kodu PHP na serwerze jest większa i bardziej odczuwalna, a co za tym idzie szybciej otrzymamy odpowiedź i pliki strony.

Jak sprawdzić wersję PHP i jak ją zmienić?

Nie wszystkie hostingi umożliwiają korzystanie z najnowszej wersji, dlatego przy wyborze serwera warto zwrócić na to uwagę. Wersję PHP zmieniamy oczywiście w panelu lub kontaktując się z hostingodawcą. Aby sprawdzić jaka wersja jest ustawiona, należy zalogować się w panelu u swojego hostingodawcy. Alternatywnym sposobem jest stworzenie pliku np: o nazwie “wersja.php” z funkcją. Później należy plik wgrać na serwer z plikami strony i wywołać w przeglądarce. W efekcie otrzymamy konfigurację serwera, gdzie w głównym nagłówku jest podana wersja PHP. Tak jak na poniższym obrazku.Wersja PHP ustawiona na serwerze

Po aktualizacji wersji PHP koniecznie powinniśmy przeanalizować działanie całej strony, gdyż niektóre elementy mogą przestać właściwie działać. Dzieje się tak dlatego, że wraz z nowymi wersjami PHP starsze funkcje zostają zastąpione nowymi, przez co mogą nie funkcjonować prawidłowo lub zwracać inny wynik.

Kilka przykładowych elementów, które powinniśmy sprawdzić po aktualizacji interpretera PHP: działanie formularzy, galerii, menu. W przypadku sklepów dodatkowo płatności, zamówienia, koszyk.

Protokół HTTP/2

Określa w jaki sposób przeglądarka komunikuję się z serwerem i jak transportowane są zasoby pomiędzy nimi. Wcześniejsze wersje HTTP/1.x wysyłały żądania o zasoby sekwencyjnie, czyli przeglądarka prosi o plik, otrzymuje go z serwera, przetwarza i prosi o kolejny itd. Stosowanie protokołu HTTP/2 przyspiesza wczytywanie strony, a to za sprawą obsługi wielu żądań jednocześnie. Dodatkowo serwer ma możliwość wysłania plików zanim przeglądarka o nie poprosi.


Porównanie protokołu HTTP/1.x z HTTP/2
źródło: https://linuxpl.com/blog/hosting-z-http-2-rewolucja-w-szybkosci-stron/

Przy wyborze hostingu również powinniśmy zwrócić uwagę na wersję protokołu HTTP z jakiego korzysta serwer. Jak go włączyć? Jeżeli serwer korzysta z HTTP/2, to z reguły jest to włączone odgórnie, ale warto sprawdzić ustawienia w panelu hostingu. Alternatywną wersją skorzystania z protokołu HTTP/2 jest podpięcie się pod usługę CloudFlare, która korzysta z tego rozwiązania i daje wiele więcej korzyści, o których opowiadam poniżej.

CDN Cloudflare

To usługa sieci serwerów zlokalizowanych na całym świecie, gdzie możemy umieścić pliki naszej strony. Takie rozwiązanie przyspiesza ładowanie strony szczególnie, gdy użytkownicy znajdują się z dala od głównego serwera, np: w innym kraju. Szczególnie zaleca się skorzystanie z sieci CDN (Content Delivery Network), gdy nasz cel marketingowy wykracza poza granice Polski. Jak działa Cloudflare? Niezależnie z jakiego miejsca na ziemi będziemy chcieć otworzyć stronę, zasoby statyczne witryny zostaną pobrane z najbliższego serwera CDN.

Co dodatkowo umożliwia CDN Cloudflare w wersji darmowej?

 • Użycie protokołu HTTP/2, (wkrótce HTTP/3)
 • Kompresowanie plików metodą Brotli,
 • Minifikacje plików JavaScript, HTML, CSS,
 • Darmowy certyfikat SSL,
 • Cachowanie zasobów i wiele więcej.


Serwery CloudFlare
źródło: https://www.cloudflare.com/

Jak podpiąć się pod CloudFlare? Należy założyć darmowe konto https://www.cloudflare.com/, skonfigurować usługę i zmienić adresy DNS w panelu zarządzania domeną, tak aby wskazywały na serwery CloudFlare. Czas w jakim adresy DNS się zaktualizują i stroną będzie w pełni działać jest różny, może być to od kilku minut do kilkunastu godzin.

PROtip
Możesz zaktualizować rekordy DNS w panelu domeny zmniejszając czas TTL na np. 15 minut. Po czym odczekać jeden dzień, aż zmiany zostaną rozpropagowane. W rezultacie serwery DNS będą częściej sprawdzać konfiguracje Twojej domeny i proces przejścia na usługę CloudFlare będzie znacznie szybszy.

Czas odpowiedzi serwera TTFB (Time To First Byte)

Czym jest TTFB? jest to czas mierzony od chwili wysłania zapytania do momentu otrzymania od niego pierwszego bajtu danych. W rezultacie otrzymujemy czas w jakim serwer odpowiedział na zapytanie.

Co wpływa na długi czas odpowiedzi serwera TTFB? Oczywiście jest wiele czynników wpływających na to jak szybko serwer zareaguje na zapytanie. Główną przyczyną może być serwer, ale również wersja PHP i związana z nią szybkość wykonywania skryptów. Kolejnym problemem mogą okazać się np. skomplikowane zapytania do bazy danych, co wydłuża czas przetwarzania i odpowiedzi.

Minifikacja plików JavaScript, CSS i HTML

Co to jest minifikacja plików? To nic innego jak usunięcie z plików HTML, JavaScript i CSS zbędnych spacji, enterów, tabulatorów i komentarzy, które dla interpretatora kodu są nieistotne i niepotrzebnie zwiększają rozmiar plików. Zminifikowane pliki są lżejsze i w rezultacie strona ładuje się szybciej.


Kod przed minifikacją


Kod po minifikacji

Jak włączyć minifikacje plików? Możemy napisać autorski skrypt, który będzie w locie usuwał zbędne znaki z plików. W przypadku stron z silnikiem WordPress warto skorzystać z wtyczki WP Fastest Cache. Tak jak we wcześniejszej części artykułu wspomniałem, również usługa CloudFlare minifikuje pliki.

Wykorzystanie pamięci podręcznej przeglądarki (cache)

Czym jest pamięć podręczna przeglądarki? To miejsce w urządzeniu użytkownika, w którym mogą zostać zapisane statyczne elementy naszej strony na określony czas. W efekcie, gdy przechodzimy na kolejną podstronę lub odwiedzamy serwis po kilku dniach, część zasobów jest wczytywana prosto z urządzenia, co znacząco przyspiesza wczytywanie strony.

Jak włączyć cache przeglądarki? Możemy zrobić to na kilka sposobów np. zmieniając ustawienia w panelu administracyjnym serwera. Najbardziej popularną opcją jest ustawienie podręcznej pamięci przeglądarki w pliku .htaccess, co zostało przedstawione poniżej:

ExpiresActive On
ExpiresDefault "access plus 2 month"
ExpiresByType image/jpg "access plus 2 month"
ExpiresByType image/jpeg "access plus 2 month"
ExpiresByType image/gif "access plus 2 month"
ExpiresByType image/png "access plus 2 month"
ExpiresByType text/css "access plus 2 month"
ExpiresByType text/html "access plus 2 month"
ExpiresByType text/xml "access plus 2 month"
ExpiresByType text/javascript "access plus 2 month"
ExpiresByType text/x-javascript "access plus 2 month"
ExpiresByType application/javascript "access plus 2 month"
ExpiresByType application/x-javascript "access plus 2 month"
ExpiresByType application/x-shockwave-flash "access plus 2 month"
ExpiresByType application/pdf "access plus 2 month"
ExpiresByType image/x-icon "access plus 2 month"
ExpiresByType application/vnd.ms-fontobject "access plus 2 month"
ExpiresByType application/x-font-ttf "access plus 2 month"
ExpiresByType application/x-font-opentype "access plus 2 month"
ExpiresByType application/x-font-woff "access plus 2 month"
ExpiresByType image/svg+xml "access plus 2 month"v

Jeżeli korzystasz z WordPressa, możesz zainstalować wtyczkę WP Fastest Cache i rozwiązać problem.


Konfiguracja wtyczki WP Fastest Cache

Zmiana rozmiaru zdjęć, kompresja i nowe formaty

Jednym z najczęstszych elementów wydłużających czas ładowania witryny są właśnie niezoptymalizowane obrazki. Dotyczy to głównie formatu grafik, ich kompresji oraz wymiarów zdjęcia znajdującego się na serwerze względem obrazka wyświetlanego na stronie. Powinny być one takie same. Należy unikać np: zmniejszania wielkości zdjęcia przy użyciu CSS. Pamiętaj przy jakichkolwiek operacjach na zdjęciach wykonaj kopię zapasową!


Kompresja zdjęć

Zmieniając format zdjęcia np: na WebP, który jest formatem o lepszej kompresji możemy zaoszczędzić sporo KB i znacząco przyspieszyć czas ładowania witryny. W przypadku grafik z formatem PNG możemy zyskać około 26% wagi, a JPEG średnio o 25-34%. Przy niektórych zdjęciach można zredukować wagę nawet kilkukrotnie.

Jak skorzystać z formatu WebP? Jeżeli strona oparta jest o silnik WordPress, warto skorzystać z wtyczki Webp Express, nie mniej jednak konfiguracja serwera ma często wpływ na jej poprawne działanie. Można również umieścić na serwerze zdjęcia w formacie standardowym i Webp oraz przygotować autorski skrypt, który w zależności od przeglądarki wyświetli odpowiedni format obrazków. Jest to szczególnie ważne, ponieważ część przeglądarek nie wspiera jeszcze tego formatu.

Jak skompresować zdjęcia? W przypadku gdy posiadamy niewiele zdjęć możemy skorzystać z aplikacji https://tinypng.com/. Wystarczy, że wrzucimy zdjęcia, zaczekamy aż zostaną skompresowane, pobierzemy i podmienimy na serwerze. Jeżeli chcemy poddać kompresji znacznie więcej zdjęć, sugeruję skorzystać z wtyczki dla popularnych systemów CMS lub własnego skryptu.

Unikanie wielokrotnych przekierowań

Łańcuchy przekierowań w niewielkim stopniu wydłużają czas w jakim docelowa strona zostanie załadowana. Dzieje się tak dlatego, że serwer zapytany o adres URL zazwyczaj zwraca adres, na który wskazuje przekierowanie, po czym przeglądarka musi wysłać kolejne zapytanie, tym razem na adres otrzymany w odpowiedzi. Dobrą praktyką jest unikanie przekierowań np. ze strony A na stronę B, i ze strony B na stronę C.

Przekierowania możesz sprawdzić np. w narzędziu https://httpstatus.io/


Sprawdzanie łańcucha przekierowań

Eliminacja skryptów blokujących renderowanie

Eliminacja skryptów blokujących renderowanie dotyczy sekcji above the fold, czyli fragmentu strony, który widzimy jako pierwszy bez przewijania (scrollowania) strony. Problem występuje, gdy wraz z plikami JavaScript i CSS odpowiadającymi za wyświetlenie sekcji Above the Fold, ładowane są również pliki niewpływające na to. W efekcie wyrenderowanie strony jest opóźnione.


Sekcja Above the Fold i Below the Fold
źródło: https://www.paceco.com/insights/design-development/fold-importance-web-design/

Jak wyeliminować skrypty blokujące renderowanie? Jeżeli jest to WordPress, możemy skorzystać z wtyczki A3 Lazy Load, która bez większych problemów powinna poradzić sobie z problemem. Można również ręczne przenieść mniej znaczące pliki CSS i JS np: do stopki strony. Taka zmiana spowoduje, że w pierwszej kolejności zostaną załadowane elementy najbardziej istotne.

AMP (Accelerated Mobile Pages)

AMP czyli przyspieszone strony mobilne, które ładują się bardzo szybko. Warto dodać, że jest to technologia googlowska. Strony AMP w wynikach wyszukiwania mobilnego wyróżniają się znakiem błyskawicy. W momencie gdy serwis spełnia wymagania, może być ładowany z serwerów Google AMP Cache, co dodatkowo przyspieszy stronę.

Reguły, jakie narzuca technologia AMP, dla niektórych mogą być nie do spełnienia. Mowa oczywiście o:

 • Braku możliwości stosowania własnego kodu JavaScript,
 • Braku możliwości wczytywania zewnętrznych zasobów,
 • Ograniczeniu CSS do 50KB.

Pozostałe nie stanowią większego problemu. Jeżeli planujesz wdrożenie AMP na swojej stronie, musisz liczyć się m.in. z wprowadzeniem deklaracji, odesłaniem do bibliotek AMP, przerobieniem struktury, korektą kilku znaczników, czy też wyświetleniem na początku kodu CSS.

Podsumowanie

Teraz już wiesz jak przyspieszyć stronę internetową. Stosując się do powyższych porad z pewnością odczujesz różnicę w czasie ładowania witryny, a co za tym idzie zmniejszy się współczynnik odrzuceń, poprawi się konwersja i pozycje w wynikach wyszukiwania. Oczywiście w procesie pozycjonowania strony nie zapomnij również o optymalizacji treści pod wybrane słowa kluczowe i pozyskiwaniu wartościowych linków zewnętrznych.

Head of SEO zajmujący się nadzorowaniem pracy zespołu, optymalizacją kluczowych stron internetowych oraz przeprowadzaniem audytów technicznych i UX. Z wykształcenia informatyk lubiący nowinki techniczne i łamigłówki.

(5/5), głosów: 7
Ocena strony:
Szanowni Państwo, nasz serwis stosuje pliki cookies. Możecie określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w przeglądarce. Więcej.